Dworzec PKP zmienia oblicze dzięki oknom i drzwiom.

Dworzec kolejowy w Grajewie od wielu latach aż wołał o poważny remont. Rzecz jasna na takie zadanie trzeba mieć środki zewnętrzne, które dla mniejszych miejscowości trudniej pozyskać. Nie zmienia to faktu, że przechadzając się w okolicach dworca można dostrzec, iż wymagał on od dawna podjęcia jakichkolwiek działań. Pomazane z zewnątrz ściany, a wewnątrz wcale nie jest lepiej. Podłogi wymagają generalnego remontu, podobnie jak cała konstrukcja. Obiekt wygląda stabilnie, ale potrzebuje rewitalizacji. 

Piękne okna zewnętrzne

Budynek dworca w Grajewie ma w przyszłości pełnić rolę istotnego punktu komunikacji w regionie. Mają funkcjonować tutaj dwie jednostki: dworzec PKP oraz dworzec PKS. Jeszcze w połowie ubiegłego roku mogliśmy natrafić na lokalnych portalach informacyjnych na słowa posła RP Kazimierza Gwiazdowskiego. Już wtedy zapowiadał on remont dworca PKP w Grajewie, a w połowie grudnia zeszłego roku przeprowadzono odbiór końcowy prac montażowych związanych z wymianą drzwi oraz okien. Montaż zupełnie nowej stolarki okiennej i drzwiowej to początek wielkich zmian zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jeżeli chodzi o parametry okiennic to na parterze pojawiło się sześć okien o wymiarach zewnętrznych 1650 x 3550, trzy sztuki okien o wymiarach 1850 x 3550, jak również potężne drzwi o rozmiarach 1850 x 4500 (4 sztuki) oraz drzwi zewnętrzne po 2 sztuki (1850 x 4750 oraz 1850 x 5600). Całkowity koszt inwestycji to niebagatelna kwota ponad 651 tys. zł. Na szczęście władze Grajewa pozyskały kwotę w formie dofinansowania ze Starostwa Powiatowego.

Montaż okien oraz drzwi to dopiero początek na drodze do całkowitej przemiany budynku. Obecnie trudno mówić, aby mógł on spełniać swoje zadanie, wystarczy zajrzeć przez okno. W ramach modernizacji dworca PKP i PKS w Grajewie planowane jest rozmieszczenie wewnątrz kas biletowych. Znajdzie się tu też miejsce dla kawiarni, czy instytucji publicznych. Narazie jednak musimy cieszyć się z tego co jest, ponieważ na resztę prac konieczne będzie pozyskanie funduszy zewnętrznych. Ja spacerując w okolicy zwróciłem uwagę na dotychczasowe zmian i dlatego o tym piszę. Okna naprawdę przykuwają uwagę i aż dziw, że przeszklenia umocowano na aluminowych ramach. Przypominają one do złudzenia drewno i z daleka trudno zorientować się z czego stolarka drzwiowa i okienna została zbudowana.